Jáchymov

Diskuse o tramvajích, trolejbusech, městských autobusech a IDS

Moderátor: malý fotograf

Příspěvekod Ivánek » pon pro 05, 2005 06:44:32

Ano, tohle se dalo čekat. Místo vtipného trolejbusového provozu od nádraží v Ostrově do Jáchymova likvidace. Máme přeci kvalitní ekologické autobusy, né?
Co tě nezabije, to se tě pokusí zabít znova...
Nemam rád lidi, co berou drogy. Například celníky....
Ein spur, ein dampf, ein kupplung!
Ivánek
Inventář fóra
 
Příspěvky: 145
Registrován: čtv zář 22, 2005 09:02:52
Bydliště: Čechurov

Jáchymov

Příspěvekod Kuck » pát pro 02, 2005 17:32:42

Trolejové vedení dá radnice do šrotu

Z Jáchymova zmizí poslední památka na Škodu Ostrov

Jáchymovská radnice bude jedním z největších zásobovatelů kovošrotu. Do starého železa totiž odevzdá tuny mědi i dalších kovů, které získá rozebráním nepotřebného trolejového vedení.

Jáchymov - „Troleje, které vedou na zkušební trolejbusové trati z Ostrova do Jáchymova, mohly sloužit dál v jiném městě. Použít se však nedají, protože se dráty při nové montáži kroutí. A sloupy jsou navíc zastaralé a zkorodované,“ řekl Tomáš Trávník z jáchymovské radnice.

Při montáži použitého trolejového vedení podle něj pohořeli Rumuni, kteří si přivezli staré trakční vedení ze Švýcarska.

Do nákupu nepoužívaného trakčního vedení, které měří šest kilometrů a sto metrů, investovala radnice milion korun. Tuto investici do šrotu schválili zastupitelé při svém středečním jednání. Výroba trolejbusů ve Škodě Ostrov skončila v roce 2004. Od té doby trať nikdo neudržuje ani neprovozuje.

Starosta Jáchymova Michael Kuneš říká, že radnice neměla na výběr. „Na sedmi desítkách trolejových sloupů máme veřejné osvětlení. Kdybychom zkušební trať od nástupce Škody Ostrov nekoupili, tak přijdeme o veřejné osvětlení a v Jáchymově by byla tma,“ vysvětlil starosta Kuneš.

Trolejové vedení, jehož smyčka končí u jáchymovské radnice, patří neodmyslitelně k Jáchymovu téměř půl století. Až na malou výjimku však není v městské kronice o trolejích ani zmínka. Městský kronikář Oldřich Ježek vzpomíná, že tou výjimkou je dítě, které vypadlo z okna. Jak se píše v kronice, dítě od pádu na zem zachránil před lety úchyt, pomocí kterého byla trolej přichycená k domu.

Poslední památka na Škodu Ostrov zmizí v Jáchymově příští rok na jaře. Troleje demontuje firma z Opavy, kterou si radnice najme. Místostarosta Jáchymova Luboš Kožušník doufá, že zloději kovů nepředběhnou montážníky.

„Dozvěděl jsem se totiž, že u Škodovky v Ostrově je už vedení odstřižené,“ uvedl místostarosta.

I on si myslí, že milionová investice do šrotu je nezbytná nejen kvůli veřejnému osvětlení, ale i chystané revitalizaci náměstí Republiky. „Pohled z nezadrátovaného náměstí dolů bude úplně jiný,“ těší se Kožušník. Opavská firma si už v Jáchymově spočítala sloupy. Trolejové vedení začne demontovat po etapách.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

Autor: VLADIMÍR ZEDNÍK
Čortův hrad! Joj, tam strašá!
Uživatelský avatar
Kuck
Člen fóra
 
Příspěvky: 34
Registrován: pon říj 17, 2005 19:07:31
Bydliště: Kamenný Újezdec


Zpět na MHD

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron