Web o BAHNu, aneb bahn.dopravni.net

Vše co se týká simulačního programu BAHN

Moderátoři: malý fotograf, vikijous

Re: Web o BAHNu, aneb bahn.dopravni.net

Příspěvekod Zemi » úte pro 16, 2014 16:28:12

Michalk: Máš pravdu, je to i v r1. Já ještě stavím v 3.87 a tu osmičkovou jsem otevíral jen sporadicky. Špatně jsem totiž pochopil novinku "Itinerary crossings", která rozšiřuje ty traťové oddíly z verze r1. Jelikož jsem měl pocit, že slovo itinerář vidím ve spojení s Bahnem poprvé, tak jsem v nápovědě hledal prvně to. A jakou jsem měl z toho radost, když se mi to nějak podařilo přelouskat :D Každopádně děkuju za upozornění, článek upravím a těm které to zmátlo, se omlouvám ;)

Pokud už si v těch traťových oddílech pokročil a orientuješ se v tom, tak zájem o demo určitě je. Jinak pojmenování vlaková cesta se mi taky víc zamlouvá.
Zemi
Inventář fóra

Příspěvekod Michalk » úte pro 16, 2014 14:24:57

Pánové, u nových siglalizací jste nejspíše zaspali... Nové možosti signalizací jsou už v b388r1, ta má i českou verzi, kde je to pojmenované jako traťové oddíly (což dle mne není zrovna nejlepší název, spíše by mi seděly vlakové cesty). Nebo snad r2 přináší i něco nového, co jsem nenašel? V r1 jsem tuhle novinku zkoušel, a ohledně použití: Pro sítě MHD by se tak dala řešit elegantně preference na křižovatkách, v železničním provozu to umí perfektně řešit vlakové cesty na zhlavích stanic. Jen je použití těchto "itinerářů" dost náročné na stavbu a návrh nejen signalizací, ale i potom výhybek, které jsou ovlivňovány (Jak MHD, tak železnice). Už jsem začal pracovat na síti, která to používá, takže jsem do toho docela pronikl. Pokud by byl zájem, můžu zkusit udělat malé demo s vysvětlivkami.
Michalk

Příspěvekod michal90 » úte pro 16, 2014 08:49:11

Pan Nikdo + Zemi: Ačkoliv mě nové signalizace zajímají, tak článek momentálně ne - nejprv bych se musel s novými věcmi naučit já a já nevládnu němčinou ani angličtinou. Takže pokud je někdo potřebně jazykově vybaven a má zájem, ať neváhá a pustí se do článku sám. Časem (až bude česká verze) signallizace samozřejmě prozkoumám, minimálně chci vědět "k čemu je to dobré" a pak třeba nějaký ten návod.
"Musíme zavést přísný pořádek do dopravy." K. G.
michal90
Inventář fóra

Příspěvekod b1 » ned pro 14, 2014 21:52:41

Pan Nikdo: Většina z těch věcí vyžaduje uživatelsky vytvořené prvky. Zejména pokud chceš využívat i nové úhly.

Třeba dnes jsem něco zkoušel ve verzi 4, a postavit křižovatku typu T, byť jen pro tramvaje, kde by to T bylo o těch 22,5° pootočené, vyžaduje daleko víc místa než bez pootočení.
b1
Inventář fóra

Příspěvekod Zemi » ned pro 14, 2014 21:43:13

Pan Nikdo: V nejbližší době budou spíše vycházet články jinýho typu, ale i na návodech se pracuje. Na jednoduché signalizace už článek na webu je, na složitější příklady snad taky jednou dojde. Teď navíc nová verze rozšířila možnosti signalizací, takže vůbec téma signalizace asi nebude otázkou jen jednoho nebo dvou článků. Ale jelikož většinu "provozních návodů" píše Michal, protože se v tom orientuje líp jak já, tak je to spíš otázka na něj.

Co můžu prozradit, tak v hlavě nosím myšlenku, udělat takovou menší sérii článků o stavbě sítě krok po kroku. Od vyhledání podkladů až po zprovoznění a blbnutí s krajinou. My co už s BAHNem pracujeme nějaký ten rok, tak už máme určité mechanismy o kterých třeba ani už sami nevíme, ale nováčkům by mohli usnadnit práci. Vybral bych si například nějakou kratší lokálku a od položení první koleje až po zveřejnění bych popisoval co a jak dělám. Někdo by si v tom mohl najít různé tipy, pro jiné by to bylo zpestření a náhlednutí pod pokličku. Každopádně podobných nápadů je víc, těžko říct které se nakonec zrealizují a jak po sobě budou následovat.

Grafiku sloupů tv a dokonce i s dráty najdeš v demu_0. Jinak grafik samotných sloupů je celá řada. Nechci vyzradit všechno, ale kromě tipů na sítě by měli vycházet i tipy na symboly ;)

Pozadí linkového vedení nezní špatně. Mě by se líbilo něco podobného co je na stránkách Sparty (antisparťani omluví) http://www.sparta.cz/cs/hp.shtml?_s_icmp=hpbanner4 . Vytáhnout z BAHNu nějaký velký screen zastavěné oblasti s hustým provozem a dát tomu nádech šedé. Aby to nerušilo, ale když se člověk zakouká, tak poznal, že tamto je tramvaj a tohle autobus..
Zemi
Inventář fóra

Příspěvekod Pan Nikdo » ned pro 14, 2014 21:09:15

Zemi: Super. Budou tam nějaké návody na to, jak nejlépe tvořit křížení (mluvím o MHD), jak tam správně nastavit signalizace, případné bufferování, nějaké zjištění zatížitelnosti křížení, zatížitelnosti tratí (šaliny, případně silnic u trol a bus), apod.?
Kopírovat nápovědu by možná smysl nemělo, ale příprava nějakých tutoriálů možná jo. Například mne stále mate, jak udělat vhodně rozsáhlé křížení šalin a silnice v BAHNu verze 4 β3.
Zajímalo by mě, co za symboly použít, když bych chtěl, aby to vypadalo, jako že nad tratí jsou doopravdy dráty. Vím, že dráty samotné vidět nejdou…
„Grafik“ jsem. Grafik ve smyslu, že pracuju v Corelu a upravuju si tam SLV (schéma linkového vedení) a základová schémata. Což mi vlastně vnuklo nápad, jako podkladový obrázek na stránky můžete dát nějaké SLV. Obvykle to má bílé (ideálněji světle šedé nebo barevné podle zón) pozadí a je to takové k tématu.
Pan Nikdo
Začátečník

Příspěvekod Zemi » sob pro 13, 2014 16:49:38

Rád bych Vás upozornil, že 17.12. by se měli na webu postupně objevovat novinky převážně formou nových článků, ale také jiných věcí. Články by měli vycházet v týdenních intervalech. A proč právě po týdnu? Hlavním podnětem bylo přijít s něčím novým na Vánoce, případně i na Silvestra a jelikož Vánoce se Silvestrem dělí právě 7 dní, bylo hned rozhodnuto. Mezi články se pak můžou objevit i symboly.

Změn doznali především jednotlivé stránky z kategorie Ke stažení. Cílem bylo je zpřehlednit a uspořádat. Stránka sítí je nyní rozdělena podobně jako stránky symbolů. Sítě by pak měli být postupně doplňovány o nové nebo staré kousky se snahou vytvořit jakousi databanku českých sítí po vzoru již neaktualizovaných stránek bahn.wz.cz.

Co se témat článků týče, ne všechny budou tak užitečné a použitelné jako návody, ale věřím, že když už nic jiného, tak za přečtení stát budou. Věřte, že snaha věnovat úsilí do návodů je, ale většina funkcí je podrobně popsána v nápovědě přímo v programu a kopírovat by jí nemělo moc smysl.

Postupně by se také měli upravovat starší články, aby byli informace v nich použitelné i pro aktuální verze BAHNu.

Registrovaným pak doporučuji navštívit aktualizovanou sekci užitečné pomůcky. I sem budou přibývat další nástroje s odkazy, které sám využívám. A pro registrované i jedna technická. Pokud se po přihlášení nic nestane, aktualizujte stránku. Je možný, že to dělá jenom mě, ale zatím si s tím nevím rady.

Nakonec bych ještě dodal, že různé malé kosmetické úpravy probíhají neustále nezávisle na této větší aktualizaci. Vzhled už je delší dobu ustálený, pro někoho se může zdát, že až moc minimalistický, ale účel plní a to je hlavní. Web by si zasloužil svoje logo a možná i nějaké nerušivé pozadí z prostředí BAHNu, ale i přes všechny návody jsem si k editorům typu photoshop, gimp,.. cestu zatím nenašel. Pokud je tedy mezi námi nějaký ochotný grafik, ať se mi neváhá ozvat ;) Všímavější si také mohli všimnout, že se diskutuje o spamu, který si zdejší diskusi zamiloval. Padla zajímavá myšlenka, přesunout diskusi (o BAHNu) přímo na web. Pro více informací sledujte téma "aktualizace fóra".

Prozatím je to vše, ale doufám, že jak web tak i třeba tohle téma dostane zase novou šťávu.
Zemi
Inventář fóra

Příspěvekod Zemi » sob čer 14, 2014 17:36:47

To by neměl být problém. Když už tady to téma k webu je, tak proč ho nevyužít.
Zemi
Inventář fóra

Příspěvekod b1 » sob čer 14, 2014 11:16:31

Asi nikoho nepřekvapím (bohužel), když napíšu, že to tady moc nežije. Nicméně teď jsem se koukal na web a vidím tam dva nové články z tohoto měsíce. Možná by stálo za to při vydání nového článku na web upozornit i tady nějakým informativním příspěvkem.
b1
Inventář fóra

Příspěvekod T_D » ned črc 14, 2013 19:39:01

Už je to vyřešeno, mohlo za to šoupnutý datum. Mozilla to překousla, ale Chrome to nerozchodil. Taková souvislost mě nenapadla a omlouvám se za zbytečný poplach :? :roll:
"Volal mi ten, Pelta." - "Ti volal Pelta, jo? A co chtěl?" - "Nic." - "Nic, jo? Cos mu na to řek´ ?" - "No nic." - "Tos mu řek´ dobře."
T_D
Člen fóra

Příspěvekod Dispecer » ned črc 14, 2013 19:24:47

T_D píše:Díky, tvoje heslo mi pomohlo. Ale když jsem si zadal vlastní heslo, tak se problém opět opakoval :shock: Zkusil jsem pak ještě přihlásit se přes Mozillu a tam to funguje bez problému. Takže je asi chyba někde v Chromu :x

Cookies máš zapnuté?
Dispecer
Člen fóra

Příspěvekod T_D » ned črc 14, 2013 19:23:11

Díky, tvoje heslo mi pomohlo. Ale když jsem si zadal vlastní heslo, tak se problém opět opakoval :shock: Zkusil jsem pak ještě přihlásit se přes Mozillu a tam to funguje bez problému. Takže je asi chyba někde v Chromu :x
"Volal mi ten, Pelta." - "Ti volal Pelta, jo? A co chtěl?" - "Nic." - "Nic, jo? Cos mu na to řek´ ?" - "No nic." - "Tos mu řek´ dobře."
T_D
Člen fóra

Příspěvekod Zemi » ned črc 14, 2013 18:55:12

To je zvláštní.. Změnil jsem ti přihlašovacího heslo (máš ho ve zprávě), třeba to pomůže. Pokud to půjde heslo si pak změň, pokud ne tak napiš co přesně to hlásí :wink:

Jinak to původní heslo co jsi tam měl, jako admin nevidím, mám tam jen možnost nahodit nový heslo, to jen aby sis nemyslel.. 8)
Zemi
Inventář fóra

Příspěvekod T_D » ned črc 14, 2013 18:09:37

Mám na webu menší problém - nemohu se přihlásit. Trvá to už asi 2 nebo 3 dny. Cca před 2 týdny to samé, ale ještě ve stejný den šlo se přihlásit.

:(
T_D
Člen fóra

Příspěvekod Zemi » stř pro 26, 2012 09:18:12

Jen nás nepřechvalte, vím že jsou ty svátky, tak chce člověk udělat radost... :D

Ale teď vážně, je fajn, že to někdo dokáže ocenit. Aktualizace po měsících nejsou ideální ani cílené, máme co zlepšovat, ale pokud můžu mluvit i za Michala pořád nás to baví a je jen otázkou času, kdy budou aktualizace vycházet v kratších intervalech. Kromě toho se snažíme i přispívat symboly, což taky sežere spoustu času a to nemluvím o soukromém životě...

Jinak na webu jsem zprovoznil sekci pomůcky (odkaz se vám zobrazí po přihlášení vpravo pod avatarem), něco podobného fungovalo už na původním webu. Dále máme rozpracovány samostatné stránky sítí, kde bude mít autor možnost přihodit náhledy, jízdní řády a všechno ostatní co se nevejde na kmenovou stránku sítí.

Tímto bych chtěl ještě jednou vyzvat ty, kteří mají vlastní sítě nebo symboly, které by na webu neměli chybět, že můžou kontaktovat někoho z redakce webu :wink: .
Zemi
Inventář fóra

Příspěvekod T_m » sob pro 22, 2012 23:40:57

Jako bývalý webmaster webu o Bahnu musím veřejně výrazně pochválit mé nástupce, protože při každém novém článku nestačím žasnout, co se všechno dá udělat. Dokonce mám takový dojem, že se z českého webu rodí nejlepší web o Bahnu vůbec.
T_m
Site Admin

Příspěvekod T_m » sob lis 10, 2012 14:36:55

Zemi píše:b1: Díky, opraveno.
Jinak by to chtělo zase něco nového na web, pokud někoho něco zajímavého napadá, ať se klidně ozve :). Pořád si myslím, že ty stránky mají nevyužitý potenciál, kór teď když vyšla nová verze.

Třeba překlad tohoto http://www.gerdinoack.de/Bahn/400/b400de.html
T_m
Site Admin

Příspěvekod Zemi » sob lis 10, 2012 13:37:36

b1: Díky, opraveno.
Jinak by to chtělo zase něco nového na web, pokud někoho něco zajímavého napadá, ať se klidně ozve :). Pořád si myslím, že ty stránky mají nevyužitý potenciál, kór teď když vyšla nová verze.
Zemi
Inventář fóra

Příspěvekod b1 » sob lis 10, 2012 12:49:18

U grafické sady budova-16H.zip bych doporučoval přepsat písmeno H v odkazu na zip na velké, jinak odkaz nefunguje.
b1
Inventář fóra

Příspěvekod RoJan » pát srp 17, 2012 15:01:40

:lol: Video o tvorbě vozidel je prima.To musí pochopit každý a zaměřit se na vlastní tvorbu a ne přejímat cizí tvorbu!!
Jan Rous
RoJan
Začátečník

Příspěvekod Zemi » úte črc 31, 2012 22:07:06

Vantju: Nečekal jsem, že si tý krajiny všimnete tak brzo, protože jediný co jsem tam stihnul nahrát byli akorát obrázky, proto to ještě nejde stahovat. Ale už na tom pracuju, až se na webu objeví oficiální novinka o přidání "staronové" krajiny, tak to bude fungovat :wink: .
Zemi
Inventář fóra

Příspěvekod Vantju » úte črc 31, 2012 21:22:08

Copak je s webem? Když chci cokoliv stáhnout tak vždy stáhnu soubor stromy.zip :-(
Vantju

Příspěvekod Zemi » ned črc 29, 2012 16:13:12

Tvořím ho až ke konci. Ale s tím už se tak ne :hovno: eru, takže je to spíš zmenšování zoom2 a nějaké úpravy k tomu...
Zemi
Inventář fóra

Příspěvekod Fucza » ned črc 29, 2012 15:51:42

Ahoj. PAráda. Hned ráno jsem to objevil, ještě jsem to neviděl celé, ale zdá se mi, že tam vůbec netvoříš zoom1?
Fucza
Inventář fóra

Příspěvekod Zemi » ned črc 29, 2012 10:54:19

Tak jsem pro vás připravil celovečerní film o kreslení vozidla :D. Třeba si jím zkrátíte nějakou letní deštivou noc ;).
Zemi
Inventář fóra

Příspěvekod Zemi » čtv črc 26, 2012 20:13:42

Fucza píše:Perfektní video. Skoro bych se přimlouval i za jedno video, kde by bylo představena výroba nějakého lehkého vozidla steným způsobem. Kvalita videa dostačující naprosto. Člověk se sice sem tam ztrácí při přepínání mezi aplikacema, kde vlastně zrovna si, ale při zastavování pak člověk na princip lehce přijde. PErfektní.

Už jsem něco s vozidlem zkoušel, ale chce to přípravu, takhle s fleku taky nic kvalitního neudělám :wink: , takže o víkendu až bude čas, proto ta opožděná reakce :) .
Jinak děkuju tobě i Tomášovi za chválu, ale jen jsem natočil pro mě zcela běžnou rutinu :) .
Zemi
Inventář fóra

Příspěvekod T_m » ned črc 22, 2012 21:27:36

Taky musím pochválit video, velice povedený a hlavně srozumitelný. Web se vyvíjí přesně tak, jak jsem si představoval a za to taky musím chválit :-)
Jinak je zajímavé, že dnes je pořád na hodně věcí naprosto nezastupitelný primitivní program Malování. Kdyby to jen autoři tohohle progámku kdysi tušili ... Ale je pravda pravdoucí, že do BAHNu pořád chybí slušný editor vozidel, krajiny a jízdní dráhy. Ten interní je sice funkční, ale pracuje se v něm hrozně na :hovno: :(
T_m
Site Admin

Příspěvekod Fucza » ned črc 22, 2012 20:28:51

Perfektní video. Skoro bych se přimlouval i za jedno video, kde by bylo představena výroba nějakého lehkého vozidla steným způsobem. Kvalita videa dostačující naprosto. Člověk se sice sem tam ztrácí při přepínání mezi aplikacema, kde vlastně zrovna si, ale při zastavování pak člověk na princip lehce přijde. PErfektní.
Fucza
Inventář fóra

Příspěvekod Zemi » ned črc 22, 2012 10:29:45

Tak video je na webu. Za kvalitu i délku se omlouvám, ale líp už to asi nesvedu. Je třeba si nastavit co největší rozlišení (720p), aby se to dalo přečíst. Jelikož mě samotnýmu to přijde zbytečně dlouhý, tak pokud se ozve víc lidí, klidně udělám video jen s nějakou barevnou krychlí, ale takhle mi to zas přišlo lepší, protože takhle vlastně postupuju u každý krajiny co do Bahnu udělám a když už né jako návod, tak aspoň pro zajímavost :wink: .

Jinak si můžete ke konci videa všimnout toho nehorázně pomalýho integrovanýho editoru...
Zemi
Inventář fóra

Příspěvekod michal90 » pát črc 20, 2012 18:37:47

T_m píše:
Zemi píše:A abych jen neplácal, tak bych chtěl upozornit na nový článek od michala :wink: .
Nádherný článek, už jsem tam připsal komentář s mým lehce odlišným postupem. Už jsem měl článek rozepsaný, ale Michalův je lepší, to musím uznat :-)

Díky za uznání. Já využívám tu rysku, pak nemusím zjišťovat celkovou velikost obrázku, což se mi jeví jako o jeden krok kratší cesta k cíli. Jinak je to, ale to samé.
Pokud tě napadá co na článku vylepšit, když jsi uvažoval o vlastním článku, tak jej klidně vylepši, zlobit se určitě nebudu.
"Musíme zavést přísný pořádek do dopravy." K. G.
michal90
Inventář fóra

Další

Zpět na BAHN