Sloupy trakčního vedení

Železniční tratě se vším, co k tomu patří

Moderátor: malý fotograf

Re: Sloupy trakčního vedení

Příspěvekod P. K. » čtv bře 13, 2008 18:30:20

E499 píše:Nee, myslím vždy jeden kroužek kolem celého stožáru (ocelového nebo betonového) nebo na všech stojkách (u příhradového), kroužek je vodorovný, ve výšce cca 6 m nad T.K. Hele, na fotce na Želpage je to na příhradovém stožáru úplně vlevo, sice jen na jedné stojce, ale je to tam, bílá+modrá+bílá. Zde je odkaz: http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/680440.jpg . Někdy je to červená na bílém pozadí.
To jsou hranice úseků trakčního vedení, červený jsou tuším úseky v dopravnách, modrý širá trať.
Po pitvě je každý generálem!
P. K.
Inventář fóra

Příspěvekod E499 » čtv bře 13, 2008 17:05:53

Fantomas píše:Jestli se nepletu tak ty žlutočerné pruhy znamenají výstrahu a jsou na nádražích a zastávkách.Teda jestli myslíš kombinaci žlutá/oranžová-černá.

Nee, myslím vždy jeden kroužek kolem celého stožáru (ocelového nebo betonového) nebo na všech stojkách (u příhradového), kroužek je vodorovný, ve výšce cca 6 m nad T.K. Hele, na fotce na Želpage je to na příhradovém stožáru úplně vlevo, sice jen na jedné stojce, ale je to tam, bílá+modrá+bílá.
Obrázek
Někdy je to červená na bílém pozadí.
Žlutočerné šikmé pruhy (tak se to jmenuje) jsou na všech hranách staveb poblíž průjezdného průřezu a i jinde, ale to je něco jiného, to se používá i obecně ve stavitelství jako upozornění na nebezpečnou hranu (třeba u nízkých podchodů apod.).

EDIT admin: obrázek jsem přímo vložil do příspěvku
Jezdím tedy jsem...
E499
Začátečník

Příspěvekod Zemi » stř bře 12, 2008 14:09:35

Jestli se nepletu tak ty žlutočerné pruhy znamenají výstrahu a jsou na nádražích a zastávkách.Teda jestli myslíš kombinaci žlutá/oranžová-černá.
Zemi
Inventář fóra

Příspěvekod E499 » stř bře 12, 2008 09:04:44

Pavel Reiser píše:Mmch : letos jsem byl poprvé v Norsku a docela mě překvapilo (krom milionu jinejch věcí), že NSB používá na svých tratích dřevěné sloupy trakčního vedení. A je jedno, jestli se to tam kalí přes 100 km/h.

Vždy, když jedu do ciziny, podvědomě koukám na trakční stožáry a příslušenství. A vždycky nabydu dojmu, že ty naše jsou občas nějaké nesystémové. Pár postřehů :
Zejména starší stožáry v síti ČD a ŽSR jsou velmi neudržované (doslova důvěru nebudící) oloupanými nátěry a značným stupněm koroze. Taky mi nikdy nebyl jasný systém nátěrů - v jedné době šedé, tmavě šedé až černé, někde zelené, pak ta příšerná stříbřenka, která časem totálně zčerná a smyje se, v novější době pak světle stříbrná. Taky by mi mohl někdo vysvětlit ty barevné pruhy (oranžové nebo žluté), vytvářející kroužek kolem dokola stožáru, jde zřejmě o nějakou značku související s izolačním stavem stožáru (už se bohužel objevily i u nových stožárů na koridorech).
V Maďarsku jsou všechny stožáry s tmavě zeleným nátěrem a působí to velmi nenápadně, dojmem uspořádanosti, jednoduchosti a dokonalosti. A přitom myslím, že to stavělo naše EŽ Praha v době, kdy u nás nebylo do čeho píchnout. Taky celková "zadrátovanost" nádraží a uzlů na mne působí, že je jednodušší než u nás.
Ve Švýcarsku v síti SBB jsou téměř všechny stožáry žárově zinkované, tedy bez náročně udržovaných nátěrů. Skoro tam nemají železobetonové stožáry.

Ještě k ČD : kvitoval jsem s povděkem železobetonové stožáry na koridorech a v tom se kolem Olomouce objevily ocelové příhradoviny, ale po celé výšce s konstantním průřezem, což z hlediska estetiky je hrozné, chápu, že se na to lépe osazují konzoly a výrobně je to jednodušší, ale proč se opustily betonové ? Naopak se mi líbí brány ve stanicích, ikdyž někde zápasí projektant s jejich délkami, což způsobuje nepěkné prověšení a budí dojem nestability. V Ústí nad Orlicí jsou kuriozitou 2 nebo 3 stožáry uvnitř kolejiště, svařované z nějakých mohutných úhelníků, zřejmě aby se vešly mezi průjezdné průřezy (všiml jsem si těchto "klenotů" i v Olomouci hl.n. a i jinde).
Jezdím tedy jsem...
E499
Začátečník

Příspěvekod Pavel Reiser » úte črc 18, 2006 13:54:56

Mmch : letos jsem byl poprvé v Norsku a docela mě překvapilo (krom milionu jinejch věcí), že NSB používá na svých tratích dřevěné sloupy trakčního vedení. A je jedno, jestli se to tam kalí přes 100 km/h.
Pavel Reiser
Expert

Příspěvekod Ivánek » čtv říj 06, 2005 07:53:18

Nedávno o tom byl článek tušim v Dráze. Chce to sledovat literaturu, aby člověk měl aspoň rámcovou představu :-)
Co tě nezabije, to se tě pokusí zabít znova...
Nemam rád lidi, co berou drogy. Například celníky....
Ein spur, ein dampf, ein kupplung!
Ivánek
Inventář fóra

Příspěvekod T_m » stř říj 05, 2005 20:36:33

Dneska jsem se o tom se Syverinem v Praze bavili a ještě jsem říkal, že je z vlaku vyfotím a hodím sem. Jejich umístění mezi hl.n. a Smíchovem mi sice poradil přesně, ale z vlaku fotit nejdou
T_m
Site Admin

Příspěvekod malý fotograf » stř říj 05, 2005 12:30:32

Nemáš fotky? Těžko se mi to představuje :roll:
Každý z nás je svým způsobem "šotouš". Záleží jen na oboru!
malý fotograf
Moderátor

Příspěvekod Ivánek » stř říj 05, 2005 11:08:07

dvojice padesátižárů?

akorát vim, že kolem masaryčky je ještě pár sloupů pamatujících věky dávno minulé včetně napětí 1500V. Na DB takto existují na několika tratích taky ještě stožáry z počátků elektrifikace...
Co tě nezabije, to se tě pokusí zabít znova...
Nemam rád lidi, co berou drogy. Například celníky....
Ein spur, ein dampf, ein kupplung!
Ivánek
Inventář fóra

Sloupy trakčního vedení

Příspěvekod malý fotograf » úte říj 04, 2005 13:27:56

Zajímalo by mě kde jeco zajímavého. Hlavně z dob minulých, ale i nějaké speciály z koridurů. Tak povídejte...
Každý z nás je svým způsobem "šotouš". Záleží jen na oboru!
malý fotograf
Moderátor

Zpět na Tratě