Železnice v Plzeňském kraji

Železniční tratě se vším, co k tomu patří

Moderátor: malý fotograf

Železnice v Plzeňském kraji

Příspěvekod T_m » pon lis 28, 2005 10:16:23

Vlakových spojů v kraji přibude

České dráhy a kraj se dohodly na podobě jízdního řádu. Lidé nepřijdou o žádný spoj

Je to dobrá zpráva pro cestující na železnici: všechny tratě a spoje v Plzeňském kraji zůstanou v následujícím roce zachovány, a to za stejnou cenu základního jízdného. Dráhy se na tom dohodly s vedením kraje, který zhruba třemi sty miliony korun ročně osobní dopravu dotuje. Několik spojů dokonce přibude.

Plzeň - Přesně odjíždějící vlaky v pravidelných intervalech na hlavních tratích a na ně navazující spoje na vedlejších tratích. S tímto záměrem sestavovali nový jízdní řád pracovníci drah pro Plzeňský kraj. Grafikon začne platit od 11. prosince.

Osobní vlaky přijíždějí do Plzně před celou hodinou a odjíždějí po celé, lidé tak mohou přestupovat. Rychlíky přijíždějí a odjíždějí každou sudou hodinu. Největší novinkou jízdního řádu je třetí dvojice vlaků do Domažlic a Mnichova. V pracovní dny bude ráno jezdit rovněž nový vlakový spoj mezi Plzní a Rokycany.

Změna čeká cestující, kteří k cestě do Českých Budějovic nepoužívají rychlíky, ale osobní vlak. Budou totiž přestupovat. "Zohlednili jsme různé požadavky Plzeňského a Českobudějovického kraje. Vlaky z Plzně budou jezdit jen do Horažďovic, tam cestující přestoupí do druhého vlaku, který bude jezdit mezi Horažďovicemi a Budějovicemi. Rychlíků se změna nedotkne," vysvětlil včera zástupce ředitele odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah pro Plzeňský kraj Vladimír Kostelný.

Na ostatních tratích se posunou příjezdy nebo odjezdy vlaků maximálně o několik minut. Novinkou bude nový mezinárodní rychlík z Prahy do Mnichova.

Změna čeká pasažéry na trati Horažďovice - Domažlice. Od 11. prosince už nebudou jezdit motoráky, které tu lidi vozily téměř 50 let. Železničáři nasadí modernější vozy.

Právě letité motoráky trápí i krajské radní. "Vadí nám, že na regionálních tratích je málo nových vozů," posteskl si radní Miroslav Jaroš. Petr Baroch z Českých drah ale tvrdí, že už v příštím roce by se mohly v kraji objevit zcela nové stroje, které vzniknou celkovou přestavbou stávajících motorových vozů, přezdívaných cestujícími Kovbojáky. "Příští rok jich dráhy koupí dvacet, v následujících letech po čtyřiceti ročně. Některé se objeví i v regionu," prohlásil Baroch.

Dráhy chtějí od kraje vyšší dotaci na osobní dopravu. Argumentují tím, že platí státu více za používání kolejí a že podražila nafta i elektřina. Smlouvu by obě strany měly podepsat do konce roku. Radní Jaroš si myslí, že více by měl kraj platit až v dalších letech.

(Viz Nový vůz... strana C2)

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Autor: PETR JEŽEK
Uživatelský avatar
T_m
Site Admin
 
Příspěvky: 995
Registrován: úte zář 20, 2005 22:55:32
Bydliště: Plzeň

Zpět na Tratě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron